top of page
logo_bruckner1.png

Bruckner for Guitar
Bruckner na gitarę

Połączyć muzykę Antona Brucknera 

z brzmieniem gitary​

Anton Bruckner jest jednym z najważniejszych kompozytorów, których utwory właściwie nie były jeszcze opracowywane na gitarę. Być może nie powinny być grane na gitarze? Ale skoro na gitarze grywa się z powodzeniem utwory takich gigantów jak Dowland, BachChopin, to dlaczego nie sięgnąć do Brucknera? Poza tym co mają zrobić ci, którzy uwielbiają jednocześnie muzykę Brucknera i brzmienie gitary klasycznej? Można na to różnie odpowiedzieć, jednakże jest jeden doskonały powód, aby grać Brucknera na gitarze, a mianowicie taki, że jest to wspaniała muzyka, którą da się opracować tak, aby odtworzyć jej charakter, a zwłaszcza niepowtarzalną harmonię, wynikającą z kunsztownej polifonii.

Od 2015 roku pracuję nad opracowaniem utworów Brucknera na gitarę. Do chwili obecnej ukończyłem ponad 30 utworów, które zamierzam w tym miejscu przedstawić.

​Dlaczego Bruckner?

Wielkość Antona Brucknera przejawia się nie tylko w jego symfoniach, mszach i innych wielkich dziełach. Jest obecna także w drobnych utworach - krótkich utworach sakralnych, motetach, chóralnych utworach świeckich i organowych.

Muzykę Brucknera warto poznać, ponieważ stanowi udaną syntezę cech, które zwykle trudno pogodzić: jednocześnie religijna i romantyczna, archaiczna i nowoczesna, z bogatą harmonią opartą na wyrafinowanym kontrapunkcie, z prostymi i bezpośrednimi tematami w nadzwyczaj złożonych strukturach. Większość z motetów i innych utworów to bezsporne arcydzieła.

Anton Bruckner © Getty Images

 

Dlaczego na gitarę?

Przeniesienie tej muzyki na gitarę może sprawić, że te niezwykłe utwory będą doświadczane w inny sposób. Gitara nadaje się do gry polifonicznej, pomimo pewnych ograniczeń pod tym względem, a jej niewątpliwą zaletą jest to, że każda struna ma niepowtarzalną barwę i zakres wysokości, częściowo pokrywający się z sąsiednimi strunami, co często stwarza możliwość przypisania do struny lub pary strun konkretnego głosu chóru. W wielu miejscach można zastosować flażolety, które brzmią dźwięczniej i dłużej, aby wzbogacić paletę barw, dodając interesujące efekty brzmieniowe.

Jestem przekonany, że są to znakomite utwory na gitarę, które mogą znacznie poszerzyć repertuar o dzieła o dużej wartości, do celów koncertowych, edukacyjnych  i dla osobistej satysfakcji. W pewien sposób wypełniają lukę w repertuarze jako muzyka romantyczna zupełnie pozbawiona sentymentalizmu, za to na wskroś polifoniczna i mieniąca się bogatą, rozszerzoną harmonią. Wykonywanie ich na gitarze będzie uwydatniało pewne cechy melodyczne i harmoniczne, które mogą być słyszane inaczej w wykonaniach oryginalnych kompozycji.

Projekt ma więc na celu pokazać tę wspaniałą muzykę w nowym świetle i wzbogacić repertuar gitarowy o nowe opracowania.​

 

Mam nadzieję, że strona zainteresuje w szczególności dwie grupy miłośników muzyki:

-  wielbicieli muzyki Brucknera, którzy mogą chcieć usłyszeć, jak ta muzyka może brzmieć na gitarze (mam nadzieję, że rozpoznają w tych opracowaniach prawdziwe utwory Brucknera)

-  wielbicieli muzyki gitarowej i gitarzystów, chętnych do wysłuchania, a później być może wykonywania nowych intrygujących utworów (mam nadzieję, że uznają je za dobre utwory na gitarę).

Dlaczego teraz?

Strona została uruchomiona mniej więcej w dniu 4 września 2024 r., w 200. rocznicę urodzin Brucknera.

DALL·E 2024-11-10 20.02.03 - A black-and-white surreal image featuring a hybrid of a class

Strona składa się z następujących komponentów:

Muzyka - tu można posłuchać nagrań pogrupowanych na kilka list tematycznych:

Wczesna muzyka sakralna, Chóralne utwory świeckie, Motety z okresu środkowego (linzkiego), Późne motety (z okresu wiedeńskiego), Pozostałe utwory.

​​​​​​

 

 

 

 

 

 

 

Opisy utworów - ta podstrona jest połączona z poprzednią i zawiera szczegółowe opisy każdego utworu.

Blog - tu omawiam różne kwestie związane z Brucknerem, gitarą i tym, co łączy jedno z drugim.

- Pierwszy post Bruckner na gitarę - wewnętrzna sprzeczność? omawia pozorne napięcie pomiędzy charakterem muzyki Brucknera a brzmieniem gitary klasycznej.

- Drugi post Dziewicze terytorium śledzi dokonane dotychczas opracowania muzyki Brucknera na gitarę.

- Trzeci post Problemy z Brucknerem w skali mikro wykazuje, że problemy z wielkimi dziełami Brucknera, takie jak wielość wersji, rekonstrukcje i kwestie interpretacyjne można także znaleźć w krótkich utworach, opracowanych przez mnie na gitarę.​

O autorze - tu podaję, kim jestem i przedstawiam podstawowe informacje o sobie oraz opisuję mój projekt od strony osobistej.

Kontakt - tu można znaleźć formularz kontaktowy oraz zaproszenie do mojej listy mailingowej, dzięki czemu można do mnie napisać lub otrzymywać powiadomienia, ilekroć na stronie pojawią się nowe treści.

DALL·E 2024-11-14 12.09.42 - A sepia-toned image featuring a hybrid of a classical guitar
bottom of page